Foto

Yasemin Manavbaşı

Eğitmen

Seminer Fabrikası


Akademik Eğitim

Dr. Yasemin Manavbaşı MBA, ACCAnkara doğumlu Yasemin Manavbaşı, 2002 yılı ODTÜ Biyolojik Bilimler lisans mezuniyetinin ardından profesyonel iş yaşantısına bir ilaç firmasında satışta görev alarak başladı.Daha sonra Gazi Üniversitesi’nde Farmakoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaparken öğretim görevlisi olarak çalıştı. Akademik çalışmalarına devam etmek için altı yıl boyunca yaşayacağı Avusturya’nın Graz şehrine taşındı. Bu sürede Avusturya Bilimler Akademisi'nde ilaç araştırmaları konusunda disiplinler arası ve çok kültürlü bir Avrupa Birliği Araştırma Projesi'nde ortak-yürütücü ve bilimsel araştırmacı olarak görev yaptı. Pozitif bilimlerde edindiği analitik düşünce becerisini sosyal bilimlere taşımak için 2018 yılında Anadolu Üniveritesi Sosyoloji Bölümünü uzaktan okumaya başladı. İnsan fizyoloji bilgisini sosyal psikolojik çıktı olarak nörobilim tmeelinde araştırmalarına devam edebilmek için 2023 yılında Üsküdar Üniveristesinde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programına dahil olmuş ve üst biliş halleri üzerine araştırma projeisne başlamıştır.


Başlıca Yayınları

Dr Yasemin manavbaşı'na ait uluslararası düzeyde hakemli dergilerde yayınlanmış hala referans alan 5 adet bilimsel araştırma makalesi bulunmaktadır. 

Şimdiki Görevi

Avusturya'da akademisyen olarak çalışırken çok kültürlü ortamlarda verimlilik konusunda öğrendiklerini girişimcilik ihtiyacına transfer eden Dr.Yasemin Manavbaşı Türkiye’ye dönerken Demiryolları Denetmenliği & AB Mevzuatı Uygunluk Sertifikasyonu konusunda faaliyet gösteren bir mühendislik şirketini ülkeye getirdi ve demiryolu sektöründe faaliyet gösteren pek çok KOBİ'nin kalite süreçlerinin denetiminde rol aldı.   Milli Tren Projesi'ne katkı sunan nadir kadın iş insanlarından biri oldu. Bu kapsamda proje yönetimi, kalite koçluğu ve iş geliştirme alanlarında Türk İş İnsanları ile Alman / Avusturyalı mühendisler arasındaki köprüyü uzun vadede yeni iş kollarına kapı açacak şekilde inşa etme başarısını gösterdi.   Aynı zamanda 7 yıl boyunca İstanbul’da estetik cerrahi ve bütünsel sağlık alanında hizmet veren bir klinikte yöneticilik yaptı, farklı liderlik stillerini deneyimledi.   Dr.Yasemin Manavbaşı, tüm bu birikimini aktarmak amacıyla 2013 yılında Seminer Fabrikası’nı kurdu. Kişiler arası yetkinlik becerileri konusunda çeşitli dernek ve kuruluşlarda pek çok eğitim verdi. Bunların yanısıra uygulamalı psikoloji alanında lisansüstü çalışmalarını sürdüren Dr. Yasemin Manavbaşı, bir bilim insanı olarak organizasyonel sağlığa hizmet etme amacında disiplinleri bir araya getiren bir yaklaşım sunar.    Profesyonel koçluk & kurumsal eğitmenlik ve kolaylaştırıcılık yapmaktadır. ODTÜ Mezunlar Derneği, ICF Global, ICF Türkiye ve TEGEP üyesidir.