Foto

Onur Özcan

Eğitmen

Selsoft


Akademik Eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi
Yüksek Lisans, Bilgi Teknolojileri (Yazılım Teknolojileri Uzmanlık Alanı)
2012 – 2014

Anadolu Üniversitesi
Ön Lisans, Halkla İlişkiler (2. Üniversite)
2007 – 2009

Yıldız Teknik Üniversitesi
Lisans, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi
2003 – 2008

------------------------------------------------

Kariyerine 2006 yılında Garanti Bankası’nda Risk Analisti olarak başladı. Garanti Teknoloji ile birlikte yürüttüğü projeler sonrasında 2010 yılında Kıdemli İş Analisti olarak Garanti Teknoloji’ye geçiş yaptı. Garanti Teknoloji’de kredi değerlendirme, fraud tespit/engelleme ve karar destek sistemleri projelerinde görev aldı. Ardından Intertech’te iş süreçleri yönetimi uygulamalarından sorumlu İş Analiz Takım Lideri olarak kariyerine devam etti. Bankacılık alanındaki tecrübelerini web teknolojileri ile harmanlamak için 2012 başında eBay’e İş Analiz Yöneticisi olarak transfer oldu.

2012 yılında çevik yaklaşımlarla ilgilenmeye başlayan Onur Özcan kısa sürede Professional Scrum Master sertifikasına sahip oldu. 2014 yılında ACM’e Danışman olarak katıldı. ACM’deki görevi boyunca Vodafone ve yemeksepeti.com’un organizasyonel ve teknik çevikliğinin artırılması yönündeki dönüşüm projelerinde Agile Koçu ve danışmanı olarak görev aldı.

2014 yılında, Çevik Proje Yönetimi konulu tezi ile Yazılım Teknolojileri alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Onur Özcan, aynı yıl içerisinde Professional Scrum Product Owner ve Professional Scrum Developer sertifikalarına da sahip oldu. 2015 yılında Türk Telekom Çevik Stüdyo ekibine Agile Koçu olarak katıldı. Türk Telekom bünyesinde yüzlerce IT ve non-IT profesyonelini çevik yaklaşımlarla ilgili eğitti ve pek çok projeye Agile Koçu olarak destek verdi.

Halen Selsoft bünyesinde İş Analizi, Yazılım Testi ve Çevik (Agile) Yöntemler ile ilgili eğitimler vermekte ve kurumlara yazılım geliştirme süreçlerinin iyileştirilmesi için yardımcı olmaktadır.

Kariyeri boyunca 50’nin üzerinde Scrum takımı ile birlikte 200+ Sprint koşan Onur Özcan Kadir Has Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde çevik yaklaşımlarla ilgili yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir.

Şimdiki Görevi

Bahçeşehir Üniversitesi - Öğretim Görevlisi (Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı)Selsoft Yazılım, Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti.- Yönetici Ortak