Foto

Murat Yülek

Eğitmen

İstanbul Ticaret Üniversitesi


Akademik Eğitim

Dr. Murat Yülek, İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi olup daha önce THK Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Aynı zamanda PGlobal’in Partneri ve OSTİM Yatırım A.Ş'de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Geçmişte bir finansal kiralama firmasının CEO’luğunu yapan Prof. Dr. Yülek’in, Uluslararası Para Fonu, İslam Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’ndaki görevleri süresince yaklaşık 15 ülkede proje finansmanı ve ekonomik kalkınma ile ilgili yatırım danışmanlığı deneyimi bulunmaktadır. Prof.Yülek, aralarında Azerbaycan’ın da bulunduğu, çoğunluğu körfez ülkelerinden olmak üzere, yabancı yatırımcıların yoğun katılımının olduğu bir yatırım fonunun kurulumu olmak üzere, sayısız ekonomik ve mali danışmanlık projelerinde PGlobal’ın baş danışmanı olarak görev almıştır. Fon, türünün ilk örneği olmasının yanı sıra Azerbaycan’ı yabancı yatırımcılara tanıtma amacını gütmüştür. Murat Yülek, ABD’de yer alan Georgetown Üniversitesi’nde Öğretim Üyeliği yapmış ve ekonomi ve finans konularında çeşitli kitaplar ve makaleler yazmıştır. Tanınmış bir Türk ekonomi gazetesinde köşe yazarı ve Türkiye Bankalar Birliği tarafından yayınlanmakta olan Bankacılar Dergisi’nin danışma kurulu üyesidir. Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi, yüksek lisans ve doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde, ayrıca Yale Üniversitesi’nde MBA ve Boston Üniversitesi’nde MSM (Master of Sacred Music) programlarını tamamlamıştır.

Başlıca Yayınları

  • Yülek, M. (Ed.) (2017, forthcoming) Industrial Policy and Sustainable Development, Springer
  • Mahmud, S.F., Yamaguchi, K. And M. Yülek (forthcoming,  2017) Money Matters: Some Puzzles, Anomalies and Crises in the Standart Macroeconomic Model, Frankfurt: Peter Lang.
  • Yülek, M., Hongyul Han (2017) Science, Technology, Innovation and Industrial Policies in Korea and Japan, Frankfurt: Peter Lang
  • Yülek, M. (Ed.)  (2015) National Economic  Planning  and Industrial Policy in the Globalizing Economy: Revisiting Concepts and Experience.  New York: Springer.
  • Yülek, M., Karaman, A., Keskin H., Das S. ve Ferhatosmanoğlu N. (2012) Ankara’nın Türkiye’nin Uluslararası Transit Noktasına Dönüşümü. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara
  • Yülek, M., ve Taylor T. (Ed.) (2012) Designing Efficient Public Procurement Policies to Foster Technology Transfer and Development Capacity in Emerging Markets. Springer, New York, USA.
  • Yülek, M. (2009) Türkiye ve Küreselleşen Dünya Üzerine Notlar. Bilgesel Yayınları. Yülek, M. (1998) Asya Kaplanları: Sanayi Politikaları ve Kalkınma. Alfa Yayınları.
  • Yülek, M. (1998) Financial Policy in a Repressed Economy: Turkey 1950-1979. Sermaye Piyasası Kurulu.
  • Yülek, M. (1998) Financial Liberalization and the Real Economy: TheTurkish Case. (Published Ph.D. Thesis). Sermaye Piyasası Kurulu.
  • Yülek, M. (1991) Singapur. Devlet Planlama Teşkilat yayını.

Şimdiki Görevi

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Öğretim Üyesi, İngilizce İktisat Bölümü, Ticari Bilimler Fakültesi, Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı, Sanayi Politikaları ve Kalkınma Merkez Müdürü OSTİM Yatırım A.Ş, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş., Yönetici Ortak