Foto

Orhan Kalaycı

Eğitmen

Freelance Instructor


Akademik Eğitim

`91 Boğaziçi Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği - Lisans,

`95 Boğaziçi Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği - Yüksek Lisans mezunu.

1991 - 2001 yılları arasında Tübitak MAM Gebze, YKB, Alcatel firmalarında yazılım geliştirme, yazılım süreç iyileştirme konularında görev aldı.

2001 - 2006 yılları arasında: Yazılım süreçlerinin iyileştirilmesi (CMMI) konusunda danışmanlık verdiği bazı firmalar: Koç Sistem İstanbul; SEI (Software Engineering Institute) Pittsburgh, PA, USA; TC Merkez Bankası, Ankara; Siemens, İstanbul; Bimar (Arkas) İzmir.

2006 yılında Kanada`ya gitti. Toronto, Kanada,da Süreç Mimarı - eHealth Ontario - çalıştı: CMMI, ITIL, PMBOK süreçlerinin temas noktalarının tespiti ve şirketin genel olarak bir bütün şekilde aksamadan çalışmasından sorumlu idi. As-Is analizleri, süreç iyileştirme fırsatlarının tespiti ve hayata geçirilmesi. Bu çalışma çerçevesinda PMO (Program Management Office) süreçlerinin iyileştirilmesi önceliklendirilmiş ve bir Gating sistemi oluşturdu. Şirket içinde karar verme noktalarının tespit etti, kararları görünür ve daha verimli hale getirdi.



2006 - 2014 arasi Kanada'da calisti:  eHealth Ontario'da process architect olarak gorev aldi.  www.zoomtolearn.com girisiminde bulundu. Kanada Vatandasi oldu. 



2014 - 2015 yılında İzmir`e döndü. İzmir`de yaptığı iş: CTO - Chief Technology Officer - Univera Computer Systems. Şirketin yazılım süreçlerini yönetilebilir hale getirdi. Scrum, Kanban, ve ITIL uyguladı. Basit ama anlamlı bir ölçüm sistemi oluşturdu. Yazılım projelerinin sayısal olarak izlenebilir olmasının sağladı; böylece geçikmelerden önceden haberdar olarak kilometre taşlarını zamanında bitirdi. Orta kademe yönetimin güçlendirilerek yazılım ekibi içinde rol ve sorumlulukların netleştirlimesi ve dağıtılması. Test otomasyonu için framework oluşturulması. Kanban kartları üzerinden süreç faaliyetlerinin gözle görülür hale getirilmesi ve sorunların ilk olduğu yerde tespit edilip yok edilmesi, gibi icraatlarda bulundu.



2015 sonrasi:  Şu anda Türkiye ve Kanada arası gidip geliyor: kişisel gelişim ve profesyonel sertifikalar konusunda dersler veriyor.  Verdigi derslerden bazilari:   ITIL Expert, CBAP, PMP, COBIT, Scrum, Agile, Yazilim Test ISTQB, TOGAF, UML, DevOps, CMMI


Başlıca Yayınları

http://www.devopscu.com/

http://nitelik.net/Kitap/TurkceCMMI.asp

Şimdiki Görevi

2016 yılı başından itibaren, bir çok kuruma başka kurumlar aracılığı ile ITIL, Scrum, DevOps, PMP, CBAP, CMMI eğitimleri verdi. Eğitim verdiği kurumlardan bazıları: YKB, Garanti Teknoloji, Turkcell, Koç Allianz, Altınbaş, Global Bilgi, Vakıfbank, Eczabaşı. Bu kurumlara eğitim vermesi için aracı kurumlardan bazıları: BT Akademi, Akademi Tech, Bilge Adam.