Foto

Selahattin Serbest

Eğitmen

Emekli Bankacı


Akademik Eğitim

Eğitim: 1972 O.D.T.Ü. Metalurji Mühendisi - Lisans

1974 O.D.T.Ü. Metalurji Yüksek Mühendisi - Yüksek Lisans

1975 Üniversity of California - Riverside ABD-MBA

1977-78 Harvard Üniversitesi - Executive Management Program (4 hafta)

1993 Harvard Üniversitesi - Executive Management Program
(P.M.D. - 65 (14 hafta)

Ayrıca, 1-12 haftalık dönemlere yayılan Bankacılık ve Genel Yönetime yönelik yurtiçi ve yurtdışı eğitim ve mesleki program.

PROFESYONEL İŞ TECRÜBESİ


* SRB Finansal Danışmalık Kurucu-Yöneticisi (Uluslararası Bankalar ve Kurumsal Finansman Kuruluşlarına, Finansal Danışmalık Hizmeti),

* İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi; M.B.A./ Executive M.B.A. Programlarında; Bankacılık, Finansal Piyasalar ve Kurumlar, Uluslararası Finansman ve Stratejik Banka Yönetimi Dersleri Öğretim Görevlisi,

* 2003 - 2006 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı - TPAO ve BOTAŞ Yönetim Kurulu Finansman Danışmanlığı,

* 05/2002 - 05/2003 ALFA MENKUL DEĞERLER A.Ş. - Yönetim Kurulu Başkanı

* 01/2002 - 05/2002 CINCILLI HOLDING - Genel Koordinatör

* 05/1993 - 12/1999 DEMİRBANK - Genel Müdür: Demirbank Yurtiçi ve Yurtdışı Finansal Piyasalarda tanınırlığını ve kredibilitesinin arttırılarak $ 500 milyondan, $ 4,5 milyarlık bir bilanço büyüklüğüne ulaştırılması ve Türkiye`nin 6. büyük özel Bankası haline getirilmesi, McKinsey firmasının danışmanlığında Demirbank Bireysel Projesi`nin tasarımı, planlanması ve hayata geçirilmesi ve önemli bir Pazar payına ulaşılması.
Bu organik büyümeye paralel Altyapı, İnsan Kaynakları ve Şubeleşme çalışmalarının yapılması,
Yurtdışında IFC, EBRD ve FMO gibi uluslararası kuruluşlarla ortak olarak Romanya, Bulgaristan, Kazakistan ve Kırgızistan`da ortak Bankalar kurulması ve bu Bankaların Yönetiminde Y.K. Başkanı ve Y.K. Üyesi olarak görev alınması.
Uluslararası Finans Piyasalarından 7 yıl zarfında $ 1 milyarı aşkın sendikasyon kredisinin Demirbank`a sağlanarak, ihracatçı ve döviz kazandırıcı hizmet veren kurumsal müşterilere plase edilmesi.
Yurtdışı ihracat sigorta kuruluşları (US Exim, Hermes Coface, Sace) nezdinde kredi limitlerinin tesis edilmesi ve Türk Firmalarına kullandırılması.

* 1995-1998 TÜRK BANKALAR BİRLİĞİ - Y.K. Üyesi (Demirbank`ın ve orta ölçekli Bankaların Temsilcisi olarak)

* 1989-1993 PAMUKBANK - Genel Müdür Yardımcısı: Bankanın dış ilişkilerden sorumlu G.M. Yardımcısı olarak muhabir bankacılığı, kambiyo mevzuatı ve yurtdışı temsilcilikler departmanlarının Yönetimi. Yurtdışı Temsilcilikler kanalıyla özellikle Almanya`da yapılan çalışmalar neticesinde işçi havalelerinde Pazar liderliği konumuna ulaşılması.

* 1984-1988 İSTİSAT BANKASI T.A.Ş.- Genel Müdür Yardımcısı: Bu arada Türkiye`nin ilk Leasing şirketi olan İktisat Leasing`de Y.K. Üyeliği.

* 1981-1984 ULUSLARARASI ENDÜSTRİ ve TİCARET BANKASI - Pazarlama departman Müdürü: Türk Bankacılığında bir ilk olarak kredi pazarlama departmanının kuruluşu ve yönetimi.

* 1978-1981 GARANTİ BANKASI A.Ş. - Müdür: Bankanın etüt planlama ve organizasyon departmanının yöneticisi olarak Banka`nın planlama ve organizasyon fonksiyonu yanında, Bank of America`nın danışmalığında banka müşteri hizmetlerinin birleştirilmesi ve verimliliğin arttırılmasını öngören ve Türkiye`de ilk defa "teller" sistemini getiren projenin yönetimi.

Şimdiki Görevi

CEMTAS,Bursa Celık makıne Sanayıı,Bagımsız Yonetım Kurulu Uyesı, ODTU-K.Kıbrıs Ogretım Gorevlısı, Bılgı Unıversıtesı Ogretım Gorevlısı, Ozyegın Unıversıtesı Ogretım Gorevlısı