Foto

Demet Uyar

Eğitmen

Navitas Danışmanlık Koçluk Eğitim


Akademik Eğitim

1969 İzmir doğumludur. Özel İzmir Amerikan Lisesi`nden 1987 yılında mezun olmuştur. Lisans derecesini, Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü`nden 1991 yılında almıştır. University of London, İngiltere, External Program`da Örgütsel Davranış alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Demet Uyar, koçluğun Türkiye`deki öncülerinden biri olarak 2002 senesinden beri üst ve orta düzey yöneticilere koçluk yapmaktadır. Ayrıca kurum içi koçlara, mentorlara ve profesyonel koçlara süpervizyon vermektedir. Verdiği koçluk hizmeti 3.000 saati aşmıştır. 1997 yılında hizmet vermeye başlayan Navitas`ın kurucusudur. Sunduğu eğitimler arasında Koçluk ve Mentorluk, NLP, Duygusal ve Sosyal Zeka, Kurumsal Dayanıklılık, Pozitif  Liderlik ve Çevik Performans Yönetimi gibi konular yer almaktadır. Kurumlarda “Pozitif Sorgu” ve “Pozitif Kurum Kültürü Yaratma” ve "Çalışan Bağlılığını Yükseltme" konularında danışmanlık yapmaktadır. 2009’da ICF - International Coach Federation’dan onay alan Türkiye’nin ilk koçluk programı olan “Gelişimsel Keşif Koçluğu” modelinin yaratıcısıdır. Ayrıca Pozitif Psikoloji alanında iş dünyasına ve okullara eğitimler vermektedir.

İş hayatına Yapı ve Kredi Bankası’nda Kurumsal Kredi Pazarlama Bölümü’nde Uzman Yardımcısı olarak başlamıştır. Bunu izleyen yıllarda, Türk-Avusturya ortak şirketi olan Magnesit Pazarlama’da Satış Koordinatörlüğü yapmıştır. Kariyerini Degere International Trading’de Finans Müdür Yardımcısı olarak sürdürmüştür.  Ardından 2.5 yıl MSD-Merck Sharp & Dohme İlaçları’nda Fon Yönetim ve Planlama Müdürü olarak çalışmıştır. Navitas’ın yanı sıra, 1998-99’da Rota Yönetim Geliştirme Hizmetleri’nde Yönetim Danışmanı ve Eğitim Uzmanı olarak çalışmıştır. Ocak-Nisan 1999 döneminde, Doğan Medya Gurubu (DBR Magazines) Pazarlama Bölümü’ndeki bir projede Marka Müdürü olarak görev almıştır. Şubat 2000- Ekim 2003 döneminde Koç – İ.d.e.a. Danışmanlık’ta “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı”, Zaman ve Yaşam Yönetimi (Franklin Covey), Liderlik, İletişim ve NLP seminerlerini sunmuş, Yönetim Geliştirme Programlarının Takım Liderliğini yürütmüştür. 

İlk koçluk eğitimini 1996’da yöneticilik yaptığı MSD İlaçları’nda aldı ve koçluğu kurum içinde uygulamaya başlamıştır. 2001’de Franklin Covey, ABD’de “Personal Coaching” sertifikasyon programına katılmıştır. 2004 senesinde CTI-Coaches Training Institute işbirliği ile Türkiye’nin uluslararası geçerliliği olan ilk Koçluk Okulu’nu başlatmıştır. CTI  tarafından verilen ileri düzey “Co-Active Coaching” eğitimini 2005 yılında tamamlamıştır. 2006 yılında Gestalt Institute of Cleveland tarafından verilen Coaching:Enhancing Your Competency eğitimine katılmıştır. 2008 yılında Kanada merkezli Adler International Coaching’in profesyonel koçluk programını tamamladıktan sonra Adler’in fakülte üyeleri arasına katılmıştır. Ayrıca CRR tarafından verilen Organization and Relationship Systems Coaching programını 2009 yılında tamamlamıştır. 2010’da Gottman Institute tarafından verilen İlişki Terapisi eğitimine katılmıştır. 2014 yılında EMCC tarafından organize edilen Supervision in Coaching programını bitirerek tecrübeli koçlara süpervizyon hizmeti sunmaya başlamıştır. 2011 yılında The Mason Institute for Leadership Excellence, George Mason University lisanslı “Engaging Leadership With Positive Psychology” programını almıştır. 2012 yılında Appreciative Inquiry kurucusu David Cooperrider’dan eğitim almış ve Dünya Konferansına katılmıştır. Pozitif Psikoloji alanında gelişim programları ve envanterler sunan VIA Institute on Character’in Türkiye temsilcisi ve “İşyerinde Güçlü Yönlerim-İşinize Tutkuyla Bağlanmanın Yolu” programının uluslararası lisanslı fasilitatörüdür. 1998’de ise John Seymour Associates (JSA), İngiltere’de Kişisel Gelişim, İletişim Uzmanlığı, Sistem Düşüncesi, Liderlik ve Değişim Yönetimi bölümlerinden oluşan NLP Practitioner Programı’nı tamamlamıştır.  2002’de JSA, İngiltere’de NLP Trainer sertifikasını almıştır. 1994 senesinden beri Junior Chamber International (JCI), İstanbul Şubesi üyesi olup bu derneğin uluslararası lisanslı eğitmenlerindendir. 1998’de şube başkanlık görevinde bulunmuştur. 2000’de ulusal yönetimde, iş dünyasından sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yapmıştır. 2001 senesinde JC Türkiye Eğitim Direktörü olarak çalışmıştır. 2002 senesinde, JC Türkiye Eğitim Enstitüsü Başkanı ve 2002 Avrupa Konferansı Eğitim Direktörü olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Derneğe katkı sağlamış özel üyelere verilen ”Senatör” ünvanına sahiptir. BÜMED - Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesi, PERYÖN  (Personel Yönetimi Derneği) Akademi üyesi, International Coach Federation Türkiye’nin kurucu üyesi ve EMCC (European Mentoring Coaching Council) Türkiye’nin Mentorluk Çalışma Grubu Lideridir. 

Başlıca Yayınları

2010’da Sistem Yayıncılık tarafından yayınlanan “Yönetimde Koçluk Yaklaşımı” kitabının eş yazarıdır. 2001’de yayınlanan “NLP’nin İlkeleri” (Sistem Yayıncılık) adlı kitabın çevirisini gerçekleştirmiştir. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanmaktadır.

Şimdiki Görevi

Navitas Danışmanlık Koçluk Eğitim A.Ş. Kurucusu Eğitmen, Yönetici ve Takım Koçluğu, Danışman, Yazar