Foto

Murat Sağman

Yönetici

Sagam Strateji Danışmanlık


Akademik Eğitim

- 1972 yılında Paris`te doğmuştur. 1992 yılında Galatasaray Lisesi`nden mezun olmuştur.
- Fransa`da Sorbonne Üniversitesinde Ekonomi ve Finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. Yine Sorbonne Üniversitesi`nde derece ile sonuçlanan Banka ve Finans üzerine Master eğitimi yapmıştır (3000 kişi başvurusu arasında seçilen 25 kişiden biri olmuştur).
- 1997 yılında Paris Credit Lyonnais Hazine Bölümü ve Paris Borsası`nda kısa deneyimler kazandıktan sonra 1998 yılında Türkiye`de Alfa Menkul Değerler Hazine Bölümü`nde çalışmaya başlamıştır.
- 2000 yılında ABD`de Nasdaq borsasında Broadway Trading firmasında hisse senetleri piyasasında Trader olarak görev yapmıştır (bu görev için 2000 kişi arasından seçilmiştir).
- 2002 yılında Paris Refco da ABD Piyasaları Başkanlığı yaptıktan sonra 2004`te Akbank Private Banking`e Yurdışı Piyasaları ve Hisse Senetleri piyasalarınından sorumlu Yatırım Yöneticisi olarak katılmıştır. Aralık 2005 ve Ağustos 2011 yılları arasında Finansbank`da Özel Bankacılık Müdürü olarak görev yapmıştır.
- 2011 ve 2015 yılları arası Notus Portföy Yönetimi Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü olmuştur. Şirketi İtalya`nın en büyük bağımsız Portföy Şirketi Azimut gruba satılmıştır.
- 2006 yılında LM Investment Management sponsorluğunda Dubai`de gerçekleşen ve dünyadan katılan 100 bankacının katıldığı Özel Bankacılık Konferansı`nda ödül almıştır.
- 2008 yılında Avrupa Özel Bankacılık Konferansı`nda Türkiye`den o güne kadar çağırılan ilk konuşmacı olmuştur. Konferansın moderatörlüğünü ve oturum başkanlığını da yapmıştır.
- 2008 ve 2014 arası Galatasaray Üniversitesi`nde Öğretim Görevlisi olmuştur ve "Finans Piyasaları" konulu dersi vermiştir. 2016 dan beri Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevilisidir .
- 2011 yılında Türkiye Bankalar Birliği Eğitmen kadrosuna seçilmiştir.
- Sanayi ve Ticaret odalarına, Derneklere, Vakıflara ve Sendikalara ekonomi ve piyasalarla ilgili konferanslar vermektedir (şimdiye kadar 100`den fazla konferans vermiştir).
- 2005 yılında beri tüm televizyon ekonomi kanallarında ekonomi ve piyasalarla ilgili yorumlar vermektedir.
- 2015 yılında kurulan Sagam Strateji Danışmanlık şirketin kurucusudur.
- Galatasaray Pazarlama AŞ Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Galatasaray klubü ve Galatasaray Lisesi mezunlar derneği üyesidir.
- Genç Yöneticiler İşadamları Derneği ( GYIAD) üyesidir.
- Yatırımcı Profesyoneleri Derneği (CFA) üyesidir.
- SPK ileri düzey, SPK Türev ürünleri, İMKB Tahvil Bono, SPK Kurumsal Derecelendirme, ABD Series 7, Series 63 ve Series 55 lisansları mevcuttur.
- Fransızca, Ingilizce, Almanca ve Italyanca bilmektedir.
- Ege Üniversitesi tarafından 2016 yılının En İyi Ekonomisti seçilmiştir.
- İleriye dönük yaptığı doğru tahminlerinden dolayı " Ekonominin Kahini" denilmiştir.

Başlıca Yayınları

Çeşitli dergilerde makale ve yazıları yayınlanmış ve çeşitli kanallara ekonomi ve piyasalarla ilgili yorumlar vermiştir.

Şimdiki Görevi

Sagam Strateji Danışmanlık - Kurucu