Bizi Engelleyen Temel Duyguları Nasıl Yönetiriz? Korku - Suçluluk - Öfke - Kaygı


foto

AMAÇ

Zihinsel dünyamızda bazen bizim kontrolümüzde bazen de kontrolümüz dışında gelişen iç ve dış etkiler temel negatif düşünce ve duygularımızı doğurur. Korku, suçluluk, öfke, kaygı gibi en temel duygular bizi engelleyen duyguların en başlıcalarıdır ve bu duygularla yaşamak, özel ve iş hayatının sorunsalıdır.
Atalet, yalnızlık, güvensizlik, anlaşılmama, sevilmeme duyguları, çaresizlik, yargılama, kızgınlık, kıskançlık ve benzeri duygular yaşamamıza sebep olurlar.

Temel duyguları yönetebildiğiniz zaman da, yaşadığınız olaylara karşı irade gücünüz artar, dengede ve geçici stres yaşarsınız, kendinize ve yaşama duyduğunuz güven artar, ilişkilerinizde duyguları anlama ve kendinizi doğru ifade edebilmeyi sağlarsınız, içinizden gelen şeyleri yapmanızda size motive edici güç sağlar, başkalarına verdiğiniz öncelik kadar kendinize de öncelik vermenizi sağlar, gerçekte oluşma ihtimali düşük şeyler için sanki olacakmışçasına zihninizde kurgu yapmanızı önler. Yaşamınızda değiştirmek istediğiniz şeyler için içinizdeki cesaret ve güveni açığa çıkartır. Tekrar eden ve aynı duyguları size yaşatan olumsuzlukları çok daha az yaşamanızı sağlar.
Böylece herkes kendi hayatının dinamikleri içinde dengede sağlıklı duygularla daha mutlu ve başarılı hissedecektir. Eğitimin amacı, katılımcıların kendi düşüncelerini ve bu düşüncelerden doğan temel negatif duygularını sorgulamalarını sağlamak, kendilerini fark etmelerini sağlamak için konu hakkında bilgi vermek ve bazı uygulamalarla pratiğe dönüşmesini sağlamaktır.

ODAK NOKTALARI

#Düşünce gücünün etkileri #Fark etme #Kendini görebilme #Kendinle iletişim #Evrensel bilgilerin yaşamımızdaki karşılığı

EĞİTİMDEN BEKLENEN SONUÇLAR

Bilir: Düşünce ile duygu dengesini fark eder, kendini sorgular, düşünce ve duyguların önemini, nasıl kendini ve hayatını yöneteceğini bilir.
Anlar: Neden sonuç ilişkisinin gücünü, kendini fark ederek hayatta olanların ve olamayanların yaşam adımlarına yansımalarını ve etkilerini anlar.
Yapar: Kendini ve gücünü keşfeder, gözlemci kalmayı öğrenir.

HEDEF KİTLE

Eğitime, içindeki korku, suçluluk, öfke, kaygı duygularının nereden geldiğini ve nasıl yönetilebileceği üzerinde düşünmek, sorgulamak ve bu alanda yeni bilgiler öğrenmek isteyen herkes katılabilir.

İÇERİK

 • 1. gün
  • Bilim adamları diyor ki
  • İnsan nedir?
  • Beynin stratejisi karar verme
  • Bilinç – Bilinçaltı
  • Duygular nasıl oluşur?
  • Duygu ürettiğimizde beyinde neler oluyor?
  • Korku – suçluluk – öfke – kaygı
  • Negatif duyguları nasıl yönetiriz
 • 2. gün; morfik alan uygulama çalışmaları
 • Yeni oluşan bir düşünce formu, önceden oluşmuş olan, kendisininkine benzeyen diğer düşünce kalıplarıyla (frekanslarıyla) ortak bir alan yaratır. Ortak bellek alanı. Bilim adamlarınca bu alan morfik alan olarak tanımlanır. Bu alan içinde kişilere özel düşünsel ve içgüdüsel veriler bulunur. Bu veriler bizim daha başarılı olmamızı engelleyen düşünce biçimlerimizi ortaya koyar. Başarı, verim, ilerleme için negatif düşünce kalıplarımızı değiştirmeye yönelik uygulamalar yapacağımız bir programdır.
  • Negatif temel duygularımla yüzleşiyorum ve onları dönüştürüyorum

EĞİTİM YETKİNLİK İLİŞKİSİ

Davranışsal Yetkinlikler: İletişim, Kendine Liderlik, Kendini Farketme
Yönetsel Yetkinlikler: Performans Geliştirme
Mesleki/Bankacılık Teknik Yetkinlikler: İlişki Yönetimi
Öz-Gelecek Yetkinlikleri: Değişimi Okuyabilmek ve Geleceği Kurgulayabilmek, Değişim ve Düşünce Liderliği