Foto

Oya Sütçü

Eğitmen

Freelance


Akademik Eğitim

1998`de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. "İnsanlarla ilgili bir iş yapmalıyım" düşüncesi ile insan kaynakları alanında kariyer yapmaya karar verdi. Aynı yıl, Yapı Kredi Bankası İnsan Kaynakları (İK) Yönetiminde "Management Trainee" olarak kurumsal çalışma hayatına başladı. Performans değerlendirme, kariyer yönetimi, işe alım süreçlerinde çalıştı ve kurumsal gelişim projelerinde yer aldı. 2003 - 2005 yılları arasında Yeditepe Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. 2005`te Yapı Kredi-Koçbank birleşmesi sonrasında insan gücü planlama, İK bütçeleme, expat yönetimi ve İK yurtdışı raporlama süreçlerinin yöneticisi oldu ve bu süreçleri yeniden yapılandırdı.

2008`de kariyerime yeni bir yön çizerek, yönetim danışmanlığı alanında çalışan bir şirketin kurucu ortağı oldu ve kurumsal şirketlerde projeler yaptı. 2009`da kişilik tiplerini inceleyen bir metodoloji olan Enneagram ile tanıştı ve Enneagram`ı kullanarak liderlik becerileri, takım çalışması, iletişim becerileri gibi eğitimler geliştirdi. Yaşam boyu öğrencilik felsefesi ile çeşitli eğitim ve sertifika programlarını tamamladı. 2010`da Dialog Anlatım İletişim`de Yaratıcı Drama ve Oyunculuk Kursuna katıldı. 2011`de Erickson College International`dan ICF (Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği) onaylı "Çözüm Odaklı Koçluk" eğitimi aldı. Böylece insanı tanıma konusunda çok derin bir bilgi sunan Enneagram bilgisini, insanları geliştirme konusunda çok etkili bir araç olan koçluk bilgisi ile zenginleştirdi. 2012`de Tamer Dövücü`den Optimum Denge Modeli eğitimi aldı. 2012-2014 yılları arasında Doç. Dr. Hanna Nita Scherler`in Gestalt Eğitim Programını tamamladı. 2015 yılında yine Doç. Dr. Hanna Nita Scherler`in düzenlediği Praktikum çalışmalarına katıldı. 2015-2016 döneminde, İstanbul Drama Sanat Akademisi`nde MEB onaylı "Yaratıcı Drama Liderliği" sertifikasyon programını tamamladı.

Oya Sütcü, bireysel koçluk ve grup koçluğu hizmeti vermekte, bireylere ve kurumlara yönelik Enneagram Kişilik Metodolojisi eğitimleri ve ebeveynlere yönelik atölyeler düzenlemektedir. Bunun yanı sıra, Özel Modafen Okulları`nda "İletişim ve Yaratıcı Drama" dersleri vermektedir.

Şimdiki Görevi